Reakce Vladimíra Franze na vyjádření šéfredaktorky Xantypy

2. prosince 2016 v 7:23 | Vladimír Franz
Šéfredaktorka časopisu Xantypa, PhDr. Michaela Gübelová, mě kvůli interview, které jsem poskytl Lidovým novinám, konkrétně kvůli zmínce o okolnostech týkajících se neotištění rozhovoru v jí vedeném magazínu, nařkla z osočování, vynucování, ješitnosti a sebechvály. Rozhodně nebylo mým záměrem zacházet do nechutných podrobností, ale touží-li paní šéfredaktorka zvědět, jak "jednoduché to bylo" (neboť ona sama se mnou ve věci rozhovoru pro Xantypu nikdy nehovořila), rád provedu rekapitulaci.

Na počátku byla výzva spolupracovníka Xantypy, který se na mne jménem tohoto časopisu obrátil s návrhem obsáhlého rozhovoru; součástí návrhu byla nabídka, že moje fotografie bude otištěna na titulní straně příslušného vydání s tím, že veškeré grafické podklady má připravit má partnerka Ida Saudková. Zdůrazňuji, že jsem v souvislosti s rozhovorem nic podobného nepožadoval a veškerá iniciativa vzešla od spolupracovníka Xantypy.

Interview následně za značných obtíží vzniklo, a to za neustálého tlaku dotyčného spolupracovníka Xantypy na dodání fotografií. Poté, co redakce obdržela veškeré podklady, začal zmíněný člověk tvrdit, že se změnily podmínky a že fotografie nebude magazín potřebovat, mimo jiné proto, že na titulní stránce nebudu. Nemám rád, když mě nebo Idu někdo tahá za nos a dodržování dohod považuji za jeden ze základů stavovské cti; trval jsem proto na původním ujednání. Dotyčný spolupracovník mi na to sdělil, že za změnu podmínek nemůže a paní šéfredaktorka prý na moji "tvrdohlavost" dokonce zareagovala prohlášením, že podpořitel Miloše Zemana může být rád, že mu Xantypa vůbec něco otiskne. Odvětil jsem, že v situaci, kdy si někdo hraje na kádrováka, nemám zájem o jakoukoli spolupráci.

Nabídka fotografie na titulní straně Xantypy tedy (v rozporu s nynějším tvrzením jeho šéfredaktorky) zazněla a zadavatel (spolupracovník Xantypy) vyžadoval v tomto směru velmi důrazně splnění příslušné dohody. Pokud moji neochotu nechat ze sebe, potažmo ze své partnerky, dělat blbce nazývá dnes šéfredaktorka Xantypy "vynucováním", tlakem" a "ješitností", pak to ponejvíce svědčí o sporných základech především její stavovské cti.

Tak jednoduché to tedy celé bylo...

Na závěr bych k obsahu neotištěného rozhovoru rád podotkl, že na rozdíl od paní šéfredaktorky nemohu několik konkrétních konstatování na adresu provedení opery Válka s mloky, v nichž jsem například ocenil sólisty, sbor či dirigenta za jejich skvělou a obětavou práci, a naopak se kriticky vyjádřil k některým aspektům této inscenace, při nejlepší vůli považovat za "vychvalováním vlastní práce".

V úctě

Prof. Vladimír FranzText byl v LN otištěn v následujícím zkráceném znění:

Nic jsem si nevynucoval

Ad LN 24. 11.: Žádná "vaporizace", pouhá ješitnost

Šéfredaktorka časopisu Xantypa, PhDr. Michaela Gübelová, mě kvůli interview, které jsem poskytl Lidovým novinám, konkrétně kvůli zmínce o okolnostech týkajících se neotištění rozhovoru v jí vedeném magazínu, nařkla z osočování, vynucování a ješitnosti. Rozhodně nebylo mým záměrem zacházet do nechutných podrobností, ale touží-li paní šéfredaktorka zvědět, jak "jednoduché to bylo" (neboť ona sama se mnou ve věci rozhovoru pro Xantypu nikdy nehovořila), rád provedu rekapitulaci.

Na počátku byla výzva spolupracovníka Xantypy, který se na mne jménem časopisu obrátil s návrhem obsáhlého rozhovoru; součástí návrhu byla nabídka, že moje fotografie bude otištěna na titulní straně příslušného vydání s tím, že veškeré grafické podklady má připravit má partnerka Ida Saudková. Zdůrazňuji, že jsem nic podobného nepožadoval a veškerá iniciativa vzešla od spolupracovníka Xantypy.

Interview následně za značných obtíží vzniklo, a to za neustálého tlaku dotyčného spolupracovníka Xantypy na dodání fotografií. Poté, co redakce obdržela veškeré podklady, začal zmíněný člověk tvrdit, že se změnily podmínky a že fotografie nebude magazín potřebovat, mimo jiné proto, že na titulní stránce nebudu. Nemám rád, když mě nebo Idu někdo tahá za nos, a dodržování dohod považuji za jeden ze základů stavovské cti; trval jsem proto na původním ujednání. Dotyčný spolupracovník mi na to sdělil, že za změnu podmínek nemůže a paní šéfredaktorka prý na moji "tvrdohlavost" dokonce zareagovala prohlášením, že podpořitel Miloše Zemana může být rád, že mu Xantypa vůbec něco otiskne. Odvětil jsem, že v situaci, kdy si někdo hraje na kádrováka, nemám zájem o jakoukoli spolupráci.

Nabídka fotografie na titulní straně Xantypy tedy (v rozporu s nynějším tvrzením její šéfredaktorky) zazněla a zadavatel (spolupracovník Xantypy) vyžadoval v tomto směru velmi důrazně splnění příslušné dohody. Tak jednoduché to tedy celé bylo...

Prof. Vladimír Franz


rubrika DOPISY REDAKCI, Lidové noviny, 2. 12. 2016
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama