Zničené obrazy? Tlusták otočil

2. dubna 2018 v 14:24 | Přemysl Spěvák a Michal Hrabal / Nový život
Zavolal mu umělec a někdejší kandidát na prezidenta Vladimír Franz, že na zámku ve Valticích nemůže najít svůj obraz Madona nesená mravenci. "Při pátrání v nějaké dílně v tamní jízdárně jsme našli jen rámy od asi osmnácti obrazů. Včetně mého DNA," uvedl za poškozené Jan Pospíšil. U břeclavského okresního soudu začalo minulý čtvrtek hlavní líčení kauzy bývalého kastelána Michala Tlustáka.

Obžaloba ho viní z poškození cizí věci. "Bylo zničeno 58 obrazů soudobého umění," uvedl státní zástupce Jiří Zemek.
Škoda je podle něj 4,6 milionu korun.

Organizátoři sympozia Velký formát z let 1992 až 2005 se zpětně na zámku nedopátrali zhruba poloviny děl čtyřiceti autorů ze šesti zemí. "Patrně v roce 2011 vydal obžalovaný ústní pokyn k likvidaci děl.

Byla vyřezána z rámu a vyhozena do kontejneru," popsal Zemek v obžalobě.

Exkastelán vinu popřel

Tlusták, jemuž hrozí až tříleté vězení, vinu odmítl. "Já ani moji podřízení jsme nenařídili likvidaci žádných historických ani současných uměleckých děl," vypověděl exkastelán, který správu zámku převzal v roce 2008.

Hlavní organizátor sympozia Pospíšil se domnívá, že za zničení obrazů může Tlusták.

"Bylo to svévolné, odsouzeníhodné jednání," řekl Pospíšil, který jen pro sebe požaduje náhradu škody téměř osm set tisíc korun.

Soudkyně Helena Slunská při líčení slyšela od exkastelána, že při nástupu do funkce a inventuře tyto velkoformátové malby nepřebíral. Zároveň však uvedl, že v prostorách, kde měly být uskladněné, nějaké obrazy viděl. "Nepátral jsem, co je to za díla," podotkl. Až mezi lety 2010 až 2013 nechal vyklidit i ty prostory, kde se nacházely. Podle státního zástupce byly obrazy zničeny při stavebních úpravách, když vznikalo místo pro kavárnu.

Bývalý kastelán musel vysvětlit, proč se po zatčení částečně policii doznal. "Řekl jste, že odpovědnost berete na sebe," upozornila soudkyně.

Tlusták reagoval, že ve vazbě vypovídal ve stresu. "Nechtěl jsem, aby tím byli zasaženi zaměstnanci ze zámku," řekl.

Podle obhajoby není jasné, kolik obrazů ze sympozia ve Valticích bylo. "Neměli jsme podepsanou žádnou smlouvu nebo doklad. Obrazy jsme pak dohledávali jen podle katalogu sympozia," poznamenal Tlusták.

Bývalý kastelán se cítí být kauzou poškozený. Ztratil práci, kromě vězení mu hrozí placení náhrad autorům. Jsou mezi nimi například Vladimírové Franz a Popovič nebo František Hodonský. Nepřehlédnutelný výtvarník a bývalý kandidát na prezidenta Franz vypovídal u soudu v pátek.

Zničení desítek velkoformátových obrazů označil za kulturní barbarství. "Je otázka, kde by se taková věc zastavila. Pak by se nemusel někomu líbit třeba barokní obraz v kostele," sdělil Franz. Právě on na zničení obrazů v roce 2014 přišel. Na valtický zámek přijel vyzvednout své dílo pro výstavu. Hledal ho i s hlavním organizátorem sympozia Pospíšilem. Našel jen rám. "Zjistili jsme, že plátna byla z rámů surově vyřezaná. I z těch zbytků bylo poznat, co tam původně bylo," uvedl Franz.

V úterý u břeclavského soudu vypovídali další poškození umělci. Například Slovenka Eva Plozceková přišla o svůj obraz nazvaný U. F. O. "Mám k němu citový vztah, záležitost je mi ale nepříjemná a netrvám na náhradě škody," řekla. O obraz se od jeho vzniku při sympoziu Velký formát v roce 2002 nezajímala. Až svědectví zaměstnanců zámku může více odkrýt celou kauzu. Soud bude pokračovat v polovině dubna.


Přemysl Spěvák a Michal Hrabal, Nový život, 8. 3. 2018
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama