Moje móda: Někdy jsem rád nahý, říká hudební skladatel a vysokoškolský profesor Vladimír Franz

17. května 2018 v 14:51 | Jarmila Jelínková / ihned.cz
"Nesnáším příruční zavazadla, nejraději nosím kalhoty s kapsami, které všechno pojmou. S tričkem tvoří základ mého šatníku," říká vysokoškolský profesor Vladimír Franz. "Samozřejmě rozlišuji příležitosti, jak se obléci. Pakliže přednáším na akademické půdě, společenský oděv nepreferuji. Bylo by to nepraktické. Učím-li kupříkladu malbu, občas musím sáhnout do barev."

Skladatel a malíř má slabost pro designové věci, ale vždy se s přítelkyní Idou Saudkovou poradí. "Ona je rozený designér od pánaboha."

Jakmile přijde jaro, začínají jeho "inventarizační" cesty po vybraných koutech republiky. V takových chvílích je nejraději sám, někdy i nahý. "Každá krajina má svůj čas navštívení. Znalost naší země je pro mě důležitá. Je mou součástí, je to určitý citový vztah. A já si musím toto přátelství a jakési spojenectví každý rok potvrzovat."


Své postřehy a pocity vložil do právě vydané knihy Má vlast. Je složená z fejetonů, glos, grotesek i básní v próze, ilustrovaná reprodukcemi jeho prací. "Vlast je něco, co člověk nosí v sobě. V ní je veškerá dobrá energie, je to hlubina bezpečí, o kterou se člověk může opřít. Každý by měl někam náležet. I to boží hovádko ví, kam patří."

S radostí pečuje o zahradu na chalupě v jižních Čechách: "Je to takové ozbrojené příměří mezi jednotlivými druhy. Mám rád velké výrazné kytky a i ten záhon je stavěný jako hudební skladba nebo obraz - vždy se tam něco někde ozývá."

V přírodě se snaží zapomenout i na některé zážitky z neúspěšné prezidentské kampaně před pěti lety: "Když to skončilo, měl jsem dojem, že jsem vylezl ze septiku. O to víc si vážím přírodních zákonitostí. Lidský zákon se pracně vyrábí a stejně nakonec vznikne jakýsi mutant, který slouží především svým tvůrcům. Kdežto taková pampeliška se vyvíjela miliony let. A mě zajímá hledání těchto zákonitostí."

Bez čeho se v posledních dnech neobejdu

Kytice: Květina je pro mě zhuštění přírody v určité pointě. Vesmírný průnik zákonitostí, které se vyvíjely po mnoho let.
Kameny: Kusy lávy obroušené mořem jsou připomínkou jihu, kam jezdívám v zimním čase.
Noty: Hudba pro hru Obraz Doriana Graye, která měla v únoru premiéru v pražském Švandově divadle.
Pražské divertimento: Skladba jako vzpomínka na smíchovské zahrady, které doplatily na dnešní zištnou dobu.


Jarmila Jelínková, ihned.cz, 13. 4. 2018
Foto: Björn Steinz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama