„Modli se za Československo“, to je název výstavy o minulosti, umění a každodennosti

31. prosince 2018 v 18:51 | Hana Zrno Vondrů / Městský úřad Pelhřimov
V úterý 21. 8. bude v Muzeu Vysočiny Pelhřimov zahájena výstava, které vzhledem k osmičkovým výročím nese příhodný název Modli se za Československo. Její vernisáž proběhne v tento den od 17 hodin za účasti speciálních hostů - Nadi Urbánkové a prof. Vladimíra Franze.

Návštěvníci si až do 30. září mohou ve výstavní síni zámku pánů z Říčan prohlédnout obrazy ze soukromé sbírky římskokatolického kněze a univerzitního pedagoga PhDr. Karola Lovaše Ph.D. Ten v úvodu k předchozímu století poznamenává - "Bylo to století nemalých objevů, velikých myslitelů, spisovatelů a malířů. Století, jež dalo život Československu. A které ho rovněž pohřbilo. Bylo to století plné života. Zůstaly v nás po něm vzpomínky a nostalgie."

Hlavní myšlenkou výstavy je pohlédnout do minulosti nikoliv skrze historická data, ale prostřednictvím umění. Přibližme si tři nejvýraznější obrazy výstavy. Nestarším vystaveným obrazem je "Krojovaná dívka" od českého akademického malíře Karla Šimůnka. Dílo je výjimečné tím, že bylo vytvořeno 28. září 1918, tedy v týž den, kdy vzniklo Československo. Dalším zajímavým dílem je obraz od Jana Saudka, po kterém je pojmenována samotná výstava - "Modli se za Československo". Zajímavé je, že obraz zaplňují různé vzkazy, které tam členové rodiny Saudkových postupně vpisovali. Velmi expresivně a pochmurně působí obraz z roku 1986 od Vladimíra Franze, který nese výstižný název "Totalita". Vystavena jsou díla dalších známých českých a slovenských výtvarníků. Hlavní část výstavy s obrazy je doplněna o interaktivní místnost s předměty z každodennosti posledních sta let.

Zájemce o tuto výstavu srdečně zveme na komentovanou prohlídku s kurátory Karolem Lovašem a Hanou Zrno Vondrů, která proběhne 28. srpna od 17:00. Výstava je otevřena od úterý do pátku od 9:00 do 17:00 a o víkendech od 10:00 do 17:00.

Mgr. Hana Zrno Vondrů, Městský úřad Pelhřimov, 9. 8. 2018
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama