Kastelán zničil obrazy z malířského sympozia, soud mu potvrdil podmínku

11. října 2019 v 19:26 | Pavel Kozelka/Právo
Žádné slitování s díly moderního malířského umění ze sympozia neměl bývalý kastelán zámku Valtice Michal Tlusták. Svým podřízeným nařídil, aby několik desítek děl zlikvidovali, malby skončily v kontejneru a v plamenech. Soud Tlustáka potrestal 30měsíční podmínkou s odkladem na 3,5 roku, jeho odvolání pak brněnský Krajský soud ve středu zamítl. Škoda byla v případu vyčíslena na 3,5 milionu korun.

Ve Valticích se umělecké sympozium Velký formát konalo v letech 2001 až 2005. V roce 2011 Tlusták svým podřízeným nařídil, aby pětačtyřicet děl uskladněných na zámku zničili, přestože věděl, že k plátnům nemá žádný vlastnický vztah.

Případ začala policie vyšetřovat v roce 2014 v souvislosti s chystanou výstavou jednoho z poškozených - Vladimíra Franze. Ten si chtěl na zámku vyzvednout některá plátna pro plánovanou výstavu v Moravském Krumlově na Znojemsku. Našel na místě ale jen zbytky obrazů.

Tlusták se nejprve k činu doznal, u soudu ale otočil a tvrdil, že se zmizením obrazů nemá nic společného. Bývalého kastelána potrestal už Okresní soud v Břeclavi, Tlusták se ale s uloženým trestem nesmířil a podal odvolání.

"Rozsudek nemůže obstát, je tam celá řada vad týkající se skutkového i právního hodnocení. Soud neměl na jisto postaveno zhola nic. Klient by měl být zproštěn," argumentoval obhájce. Sám Tlusták k soudu nedorazil. "Odvolání je zcela nedůvodné, rozsudek je velmi precizní a vyvrací všechny argumenty obžalovaného," kontroval státní zástupce.

Senát v čele s Alešem Flídrem nakonec neměl pro kastelánovo chování pražádné pochopení a odvolání smetl ze stolu.

"S obžalovaným je možno souhlasit v tom, že sympozium mělo určité prvky happeningu a organizační a právní zajištění nebylo dokonalé. To však kastelána, který by měl mít výrazně vyšší povědomí o uměleckých dílech než má běžný člověk, neomlouvá. Přistoupil k jednání, které je mu jednoznačně prokázáno, řada svědků vypověděla jednoznačně o tom, co se stalo. A i my po letech souzení žasneme nad tím, co vlastně udělal," prohlásil soudce Flídr s tím, že podmínka je v tomto případě ještě mírným trestem.

Pavel Kozelka, Právo, 7. 8. 2019


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama